Пенсіонери їздитимуть безкоштовно за старим графіком Пенсіонери їздитимуть безкоштовно за старим графіком

Голос громади чи спланована політична акція?

У понеділок, 30 січня, сесія Калуської міської ради розпочалася з того, що її роботу до обідньої перерви заблокувала… громадськість. Тобто й у 2017-й рік перейшла зовсім не славна традиція, коли окрема група осіб чинить тиск на депутатський корпус, прикриваючись волею усієї громади. Чого хотіли ці люди? Формально – відміни будь-яких обмежень на безкоштовне перевезення пенсіонерів у Калуші. Якою ж була справжня мета акції, спробуємо розібратися разом.

Розвиток подій

У понеділок безпосередньо на сесії міської ради пенсіонери, зібрані загадковою ініціативною групою, вимагали заслухати депутатський запит представника фракції «УКРОПу» Ольги Єланіної. Допоки міський голова, всупереч порядку денному, не надав їй слова, люди у сесійній залі блокували роботу сесії. Вони використовували мікрофон для того, щоб озвучувати на загал власні проблеми. Не лише щодо перевезення у міському транспорті, але й, наприклад, пенсійного забезпечення.

Більш-менш розумні вимоги учасників цієї акції протесту стосувалися обмеження начебто законних прав пенсіонерів на безкоштовний проїзд у міському транспорті. Відсутності обліку (проїзних квитків) на маршрутах, технічного стану та антисанітарії окремих транспортних засобів. І, звичайно, підняття вартості проїзду до 4 гривень, хоча на відповідні громадські слухання ці містяни чомусь не прийшли.

Звучало в сесійній залі й багато дивних побажань, ймовірно, тому, що людей ввели в оману щодо компетенції органів місцевого самоврядування. Так, ні знизити ціни на проїзд в автобусах районного сполучення, ні змусити водіїв маршруток «Калуш – Івано-Франківськ» брати пільговиків влада міста не може. А запущений в маси меседж, що місто повинно вирішувати проблеми низьких пенсій, а не розвивати медицину, освіту, інфраструктуру, не витримував жодної критики. Адже, окрім пенсіонерів, Калуш піклується й про дітей, молодь, працездатних громадян, які утримують сім’ї, захищають і розбудовують нашу державу.

Врешті депутат Ольга Єланіна оприлюднила свій запит, в якому запропонувала накласти мораторій на рішення виконкому про підвищення тарифу у міському транспорті до 4 гривень. На її думку, перш ніж підвищувати вартість проїзду, необхідно вирішити проблему обліку пасажирів перевізниками, тобто запровадити жорстку систему продажу проїзних квитків. Цікаво, що про безперешкодне право пенсіонерів на безкоштовний проїзд у вимогах Ольги Єланіної мови не йшло, хоча гарячі голови з числа «бунтівників» обіцяли перекривати дороги, якщо влада не виконає саме цю вимогу.

Після того, як колеги не підтримали Ольгу Єланіну («за» проголосувало лише 15 депутатів), міський голова Ігор Матвійчук запропонував представникам громади зустрітися о 12.00 вівторка. Вже за участю перевізників.

31 січня в актовому залі ПК «Мінерал» знову зібралася «обурена громадськість», представники виконавчої влади міста та власники автотранспортних підприємств. Начальник управління економічного розвитку Юрій Соколовський нагадав, якою нормативною базою послуговується влада міста, організовуючи пасажирські перевезення. Він та заступник міського голови Руслана Вайда намагалися надати вичерпну інформацію та розповісти про ті проблеми та «підводні камені», з якими зіштовхується місто в цій сфері. Міський голова Ігор Матвійчук запропонував створити робочу групу за участю громадських активістів. Перевізники обґрунтовували підвищення цін. Представники ж «громадськості» в своїй більшості не були налаштовані на конструктивний діалог. Натомість користувалися можливістю висловити своє особисте наболіле, поскаржитися на владу лише тому, що «влада – зло», за їхніми словами.

Найцікавіше, що трапилося у вівторок, – голова фракції «УКРОПу» в міській раді Олег Руско визнав, що саме його політична сила відповідальна за акцію протесту. Він виступив з пропозицією відмінити рішення виконкому щодо підвищення вартості проїзду до 4 гривень і залучити громадських активістів до обстеження пасажиропотоку.

А вже в середу, 1 лютого, калушани змогли переконатися, що тариф поки що заморожений на рівні 3 гривень. Серед наслідків зустрічі міського голови Ігоря Матвійчука з громадськістю – звернення до обласної ОДА щодо пільгових перевезень на маршруті «Калуш – Івано-Франківськ», перегляд кількості пільгових «дачних» рейсів, здійснення рейсів на Височанку до останньої зупинки маршруту. А от пенсіонери, за словами Руслани Вайди, їздитимуть безкоштовно згідно з графіком, розробленим раніше.

Законне незаконне право

Очевидно, що калушан, які приходили до «Мінералу» в понеділок та вівторок, переконали, що пенсіонери мають законне право на безкоштовний проїзд у міському транспорті. Принаймні словосполучення «законне право» не сходило з вуст активістів.

Але ми змушені нагадати нашим читачам, що з червня 2015-го законом України було змінено перелік пільгових категорій, які мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Цьому закону (ЗУ №76-VIII від 28.12.2014) досі не відповідають дві постанови Кабміну щодо безоплатного проїзду пенсіонерів за віком. Розв’язок цієї «колізії» держава переклала на плечі місцевого самоврядування.

У червні 2015 року виконавча влада міста, намагаючись уникнути соціальної напруги, вирішила вказану правову колізію на користь містян. А саме запровадила пільгові рейси для пенсіонерів за віком замість того, щоб обмежувати проїзд часовими рамками, як зробили в обласному центрі.

Також потрібно зауважити, що наразі пільгове перевезення пасажирів компенсується виключно з коштів місцевого бюджету, тобто з кишені громад.

Версії, версії, версії

То що ж насправді відбулося на сесії Калуської міської ради та чиї інтереси невідомі ініціатори захищали, маніпулюючи такою вразливою верствою населення, як пенсіонери?

Першу «економічну» версію безпосередньо в сесійній залі озвучив депутат Юрій Тимків. Він різко засудив чергову спробу тиснути на міську раду і висловив припущення, що зібрані люди, не усвідомлюючи цього, представляють інтереси перевізників. Адже після запровадження необмеженого пільгового проїзду може виникнути питання й про збільшення компенсації з міського бюджету автотранспортним підприємствам.

На прохання «ДП» підтвердити цю версію Юрій Тимків зауважив, що можливе й політичне пояснення. Він не виключає ні своєї першої здогадки, ні того, що якась політична сила навмисно розхитує ситуацію. В будь-якому випадку людьми маніпулюють і потрібно шукати, хто «за все платить».

Ще одна здогадка, яку озвучували у вівторок в актовому залі «Мінералу», полягає в тому, що до Калуша намагається «зайти» новий перевізник. Не з місцевих.

І нарешті найпоширенішою залишається політична версія. Так, на сесії міської ради мер Ігор Матвійчук висловив припущення, що «обурена громадськість» – то добре спланована акція. Безпосередньо перед нею хтось намагався вплинути на громадську думку, розклеюючи на зупинках фейкові оголошення нібито про відміну пільгових рейсів на Залісся. А 30 січня на інші маршрути не вийшло 12 автобусів.

Враховуючи всі ці факти та погрози блокування доріг, депутат Віктор Павлів (позафракційний) вимагав від колег звернутися до СБУ і знайти, кому потрібні заворушення у Калуші.

Потрібно також зауважити, що під час блокування роботи міської ради з вуст «громадськості» зривалося чимало необґрунтованих і безпідставних звинувачень на адресу влади. І не абстрактної влади, а конкретно міського очільника Ігоря Матвійчука і екс-мера Ігоря Насалика.

Дуже показовими стали два виступи кандидата минулих перегонів до міської ради від Радикальної партії Ляшка Нестора Литвина. Якщо у вівторок він широко вдавався до неспортивної риторики в стилі «всяка влада – зло», «боротьба добра зі злом», «багатий бідного не розуміє», а також згадуванням всує імені Божого, то напередодні все було інакше. Так, на сесії Калуської міської ради він очевидно протиставляв «нехорошому» Ігорю Насалику «хорошого» народного депутата Віктора Шевченка. Отже, в понеділок заможний депутат Верховної Ради від партії «УКРОП» (дивний збіг) не був для пана Литвина «злом», з яким потрібно боротися?

Ми вважаємо, що вже розпочалися передвиборчі змагання за симпатії виборців. Дискредитація міської влади усіма досяжними методами, нагнітання напруги і відверте перекручування фактів – лише складова частина боротьби за наш виборчий округ. Тому сьогодні лише від калушан залежить, підуть вони шляхом популізму і безплатної гречки, чи оберуть подальший розвиток міста і рух вперед – до високих соціальних стандартів, збільшення робочих місць, розширення безоплатної медицини.

Маріанна ПОВАЖНЯК, Михайло КУЧЕРАК

Маріанна ПОВАЖНЯК

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Login to post comments